Mikor kezdenek önállóan enni a gidák ?
Akinek van kecskéje az tudja , hogy a kiskecskék már néhány naposan próbálgatják a széna rágcsálást. Mire két hetesek már meg is rágják le is nyelik azt. Az egy hónapos gida már szabályosan eszi a szénát és elkezdi kóstolgatni az abrakot az anyja mellett. Ezért célszerű ilyenkor már egy un. ollló ovodát kialakítani, ahol a gidák egésznap hozzáférnek a takarmányhoz, de úgy, hogy nem tudnak belepiszkítani. Érdemes az abrakot legalább nekik ledarálni.
Az anglonúbiai fajta mennyire kényes ?
Erre a legtömörebben úgy válaszolhatnék, hogy amennyire egy intenzív fajta kényes szokott lenni. Sokan elsősorban arra gondolnak, hogy ez a fajta a hideget nem bírja. A kényessége nem ebben van. Persze nem szereti a hideget ,de a többi fajta sem érzi jól magát ha huzatos, vizes az istálló. A kifejezetten kemény fagyokat is elviseli, de csak akkor ha jol van takarmányozva. Ezzel vissza is jutottunk az elsö mondathoz. A núbiai mivel intenzív fajta, jo ellátást és tapasztalt gazdát igényel. Senki ne gondolja, hogy kiköti reggel az árokpartra, este meg fejhet 5-6 liter tejet.
Honnan tudom, hogy az anyakecském elleni készül ?
Nos ezt is sokan kérdezik, akik még csak most kezdik ezt a kecskés dolgot. Talán a legelső jel, ami figyelmeztet, hogy a tőgy kitelik. Persze ezt csak az veszi észre, aki sokat van az állatai között, s az utolsó hetekben figyeli őket. A tőgy természetesen nem egyik napról a másikra nől meg. Már jó egy hónappal az ellés előtt elkezd fejlődni. Szépen lassan de változik. Az utolsó nap azondan sokkal látványosabba növekedés az előző naphoz képest.
Ha már a fájások is elindulnak, kecskénk nyugtalanná válik, némelyik kötekedik a többiekkel , nem tűr meg maga körül senkit, járkál le-föl. Ha van már gida, annak sírására válaszol. Végül jön a lefekszik- fölkel játék . Aztán ha már nem tud fölkelni ,elkezdi nyomni a gidát...