» Miért döntöttek a núbiai fajta mellett?
Mert szép, mert jó, nincs szín szerint szelektálva, és lehet tavasszal is fedeztetni. Legalábbis tavaly (2012) sikerúlt. 19 anyából 13 vemhesült február 20 után.
» Az anglonúbiai fajta mennyire kényes ?
Erre a legtömörebben úgy válaszolhatnék, hogy amennyire egy intenzív fajta kényes szokott lenni. Sokan elsősorban arra gondolnak, hogy ez a fajta a hideget nem bírja. A kényessége nem ebben van. Persze nem szereti a hideget ,de a többi fajta sem érzi jól magát ha huzatos, vizes az istálló. A kifejezetten kemény fagyokat is elviseli, de csak akkor ha jol van takarmányozva. Ezzel vissza is jutottunk az elsö mondathoz. A núbiai mivel intenzív fajta, jo ellátást és tapasztalt gazdát igényel. Senki ne gondolja, hogy kiköti reggel az árokpartra, este meg fejhet 5-6 liter tejet.
» Mikor kapnak abrakot és milyet ?
Az év minden napján, reggel és este, darálva.
» Mennyi szénát számoljak egy télre ?
Októbertől márciusig minden állatra számolhatunk egy nagyméretű körbálát.
» Honnan tudom, hogy az anyakecském elleni készül ?
Nos ezt is sokan kérdezik, akik még csak most kezdik ezt a kecskés dolgot. Talán a legelső jel, ami figyelmeztet, hogy a tőgy kitelik. Persze ezt csak az veszi észre, aki sokat van az állatai között, s az utolsó hetekben figyeli őket. A tőgy természetesen nem egyik napról a másikra nől meg. Már jó egy hónappal az ellés előtt elkezd fejlődni. Szépen lassan de változik. Az utolsó nap azondan sokkal látványosabba növekedés az előző naphoz képest.
Ha már a fájások is elindulnak, kecskénk nyugtalanná válik, némelyik kötekedik a többiekkel , nem tűr meg maga körül senkit, járkál le-föl. Ha van már gida, annak sírására válaszol. Végül jön a lefekszik- fölkel játék . Aztán ha már nem tud fölkelni ,elkezdi nyomni a gidát...
» Szabad-e a gidát az ellés után átvinni másik helyre?
Az utóbbi napokban néhány ismerősöm tette fel ezt a kérdést. Röviden csak azt mondanám, hogy csak az anya tudtával. Ugyanis arra panaszkodtak, hogy az ellés után másik helyre átvitt gidát vagy gidákat az anya elhagyta. A frissen ellett állat ugyanis ott keresi a kölykét ahol az megszületett. Ha máshová visszük és nem mutatjuk meg neki, nem fogja az új helyen keresni. A legjobb megoldás ha boxba rakjuk őket legalább 1 napra. Ez elég idő, hogy az anya is és a gidák is megtanulják, elfogadják egymást. Különösen fontos ez ha 3 pici van. Ha az ellés után szétszélednek, az anya nem fogja tudni követni őket, valamelyik biztosan elkallódik.
» Meddig maradjanak a gidák az anyjuk alatt ?
Legalább 8 hetes korukig és minimum 10kg-os testsúlyig. Mind a két feltételnek teljesülnie kell. Ha tovább maradnak az csak jó nekik.
» Mit csináljak ha az elhagyott, újszülött gida kezd kihülni?
Sajnos néha előfordul, hogy az anya ellés után nem foglalkozik a gidájával. Ez télen nagy gond lehet, hiszen a vizes gida nagyon gyorsan lehülhet. A legjobb ha a gazda ellési időszakban minél több időt tölt az állatai közelében, de legalább óránként rájuk néz, és figyeli, hogy melyik ellik. Persze ez munkahely melett nem mindenhol megoldható, így előfordulhat hogy a gazda elárvult gidát nagyon rossz állapotban talál. Ha még él (amit esetleg csak a pupilla állapotáról láthatunk) akkor azonnal tegyük kellemes meleg vízbe. Dörzsöljük az oldalát és a hátát, hogy a vérkeringést fokozzuk és a felmelegedő apróságot magához térítsük. Ha már próbál kiabálni, tiltakozni kivehetjük a vizből (amit végig melegen kell tartani) és gyorsan betakarjuk, megszárítjuk-akár hajszárítóval is. Természetesen ezután meg kell itatni föccstejjel (lehetőleg az anyjáéval). Hogy az anya visszafogadja-e vagy nekünk kell cumiztatnunk az már egy másik kérdés-
» Hogyan kell cumiztatni az árva gidát ?
Ha lehet az anyja tejével, de legalább olyan anyáéval aminek hasonló korú gidája van. Az első héten napi 4 alkalommal utána már csak 3-szor kb két hétig. Ha már meg tud inni 1 liter tejet egy alkalommal akkor már elég reggel és este cumiztatni. Legjobb ha gyógyszertári cuclit (szopót) használunk. Ezt bármelyik üdítős üvegre rá lehet húzni.
» Hogyan lehet szarvatlanítani a kecskéket ?
Vevőim egy része csodálkozva jegyzi meg, hogy állataim nagy része szarvatlan. Hogyan lehet ez ? Sajnos sehogy máshogy, mint gidakori szarvatlanítással. Ezt 2-5 napos koruk között égetéssel végzem. Kell némi lelki erő, de néhány "áldozat" után megszokja az ember lánya a látványt. Fáj a gidának, de arra kell gondolni, hogy a felnőtt állatnak is fáj, ha egymás tőgyét ütik a jókora szarvukkal. A gazda szeméről meg nem is beszélve.
» Hogyan készítsek kecsketejből túrót ?
Talán az első probléma ami a tej feldolgozásánál adódik . Néha nem alszik meg a tej, vagy csak nagyon lassan, máskor meg túl lágy lesz az alvadék.. Az én tapasztalatom, hogy a legjobb minőségű túrót kánikulában lehet csinálni. A tejet fejés után csak megszűröm letakarom, s másnapra szépen megalszik. Hűvösebb időben fel kell melegíteni, kultúrázni (pl bolti tejföllel) és be kell takarni , hogy minél lassabban hüljön ki. Ezen kívül jó ha nincs joghurt a közelben, mert ezek a kis szökevény bacik nem hagyják, hogy jó aludttejünk legyen. A további feladat egyezik a tehéntejből készített túróéval- Óvatosan felmelegítjük az alvadékot és leszűrjük.
» Laktoz érzékenyek ihatnak-e kecsketejet?
Sajnos nem. A laktóz (tejcukor) a kecsketejében is ugyan olyan, mint a többi tejben.
» Mit jelent, hogy F1,R1, R2,
Az un. fajtaátalakító keresztezés különböző generációit jelzik ezek a jelek.
F1: Valamilyen anyakecskét a kialakítandó fajtáju bakkal pároztatnak. Az ebből születő utódok az F1-es generáció. A kívánt fajta vérhányada 50 %.
R1: Ha az F1 -es gödölyéket újból a kialakítandó fajtájú bakkal fedeztetik (de nem a saját apjukkal!) akkor kapjuk az R1-es generációt. Vérhányaduk 75 % .
R2: Az előzőhöz hasonlóan az R1-es gödölyéket újabb, de az eddigiekkel azonos fajtájú bakkal pároztatva kapjuk az R2 generációt. Vérhányaduk 87.5 %.
R3: Vérhányaduk 93.625 %. A gyakorlat jelenleg fajtatisztának tekinti, a további generációkban a vérhányad növekedése már nagyon csekély.
Igazság szerint ezeket az elnevezéseket azokra az állatokra lehet használni, amelyek az ilyen átalaktó keresztezéseket végző törzstenyészetekben születtek, és az apa mindíg fajtatiszta volt.
» Mikor kezdenek önállóan enni a gidák ?
Akinek van kecskéje az tudja , hogy a kiskecskék már néhány naposan próbálgatják a széna rágcsálást. Mire két hetesek már meg is rágják le is nyelik azt. Az egy hónapos gida már szabályosan eszi a szénát és elkezdi kóstolgatni az abrakot az anyja mellett. Ezért célszerű ilyenkor már egy un. ollló ovodát kialakítani, ahol a gidák egésznap hozzáférnek a takarmányhoz, de úgy, hogy nem tudnak belepiszkítani. Érdemes az abrakot legalább nekik ledarálni.
» Mikor lehet a nubiai gödölyéket fedeztetni ?
Állandó dilemma, hogy mikor lehet a núbiai gödölyéket fedeztetni ? Az általános állattenyésztés úgy tartja (fajtól függetlenül) hogy a fiatal nöivaru állatot a kifejlett kori testsúly 75%-át elérő súlynál lehet (célszerű) vemhesíteni. Nos a nubiainál ez valahol 45-50 kg tájékán van. Persze ez a fajtatiszta állatokra igaz, amennyiben zökkenőmentesen fejlődtek. Ideális esetben ez valamikor az egyéves kor betöltése körül (inkább utana mint előtte ) van. Az én tapasztalatom hogy meghálálják a türelmet. Nem kidobott pénz amit a gödölyék türelmes felnevelésére fordítunk, semmit sem veszítünk ha csak másfél évesen fedeztetjük őket.
» Miért verekszenek az anyakecskék ?
Nemrég kérdezte ezt egyik ismerősöm. Miért támad meg három-négy anya egy másikat ? Pláne közösen. A valódi okát nem tudom,de én is tapasztaltam, hogy néha több anya támad egy másikat. Elsősorban akkor ha ellés után , boxból engedtem ki. Ilyenkor úgy viselkednek vele mintha idegen lenne, de ez nem tart sokáig , max. egy nap. De nem csak ilyenkor fordul elő. Szerencsére ez nem tart sokáig, nincs szükség az elkülönítésre. Lehet, hogy csak a rangsort erősítik így.
» Mitől van hasmenése a gidáimnak?
Azt gondolom az egyik leggyakoribb kérdés ez.
A kecskék hasmenésének több oka is lehet. A legegyszerübb ha valami szokatlant evett. Új fajta zöldet, abrakot, esetleg konyhai maradékot. Ez a fajta hasmenés nem tart sokáig egy két nap alatt rendeződik ha többet nem eszik abból amitől kapta.
Ha valamilyen fertőzés okozza akkor belázasodik és lehet kezelni valamilyen gyógyszerrel.
Ha hosszabb ideig (4-5 napig ) tart de nem lázas eszik mégsem múlik el akkor férges lehet, amitől így próbál szabadulni a szervezete.
Ilyenkor célszerű nagy adag féreghajtót adni (legjobb injekcióban) és mellé még egy antibiotikum kúrát is végig vinni, ugyanis álltalában felül fertőződnek a belek. Ez 8-10 nap alatt rendeződni szokott.
És végül egy olyan eset amit nem én tapasztaltam,de nagyon tanulságos. Helyi állatorvosunk mesélte a nyáron:
Egy ismert állattartó helyen szépen sorban kezdtek a kecskék fosni (bocs) és lassan elhullani. Féregre gyanakodtak ,de a féreghalytás után sem javult a helyzet. Megelégelvén a dolgot felboncolta az utóbbi gidát és legnagyobb szörnyűségére a belek közt a hasüregben egész árpaszemre bukkant. Valószínű , hogy az árpa horgas kláhája (szálkája) átszúrta a belet( a horgok miatt az árpaszem mindíg csak előre tudott menni) és ezzel okozott egy folyamatos bélgyulladás ami végul az állat pusztulásához vezetett. Ezt csak darálással lehet elkerülni.
» Fajtatisztát vagy keveréket tartsak?
Fajtatiszta nubiai kecskét ma már viszonylag könnyen be lehet szerezni. Kérdés hogy érdemes -e. Ha bakot veszünk és ezzel akarunk keverék állományt előállítani akkor jó befektetés lehet. Ha 2-3 anyát veszünk,s csak velük foglalkozunk szintén jól járhatunk. Néhány anyát egy nagyobb nyájba viszont nem túl jó döntés berakni. mivel a nubi nyugodt, békés fajta ,nem fog megverekedni a rangért, vagyis a kajáért.
» Igaz, hogy a barna anyák jobb tejelők ?
A fajtát nem szelektálják színre. Nálunk volt jó tejelő fehér,fekete és barna is.