Hogyan kell cumiztatni az árva gidát ?
Ha lehet az anyja tejével, de legalább olyan anyáéval aminek hasonló korú gidája van. Az első héten napi 4 alkalommal utána már csak 3-szor kb két hétig. Ha már meg tud inni 1 liter tejet egy alkalommal akkor már elég reggel és este cumiztatni. Legjobb ha gyógyszertári cuclit (szopót) használunk. Ezt bármelyik üdítős üvegre rá lehet húzni.
Mikor kezdenek önállóan enni a gidák ?
Akinek van kecskéje az tudja , hogy a kiskecskék már néhány naposan próbálgatják a széna rágcsálást. Mire két hetesek már meg is rágják le is nyelik azt. Az egy hónapos gida már szabályosan eszi a szénát és elkezdi kóstolgatni az abrakot az anyja mellett. Ezért célszerű ilyenkor már egy un. ollló ovodát kialakítani, ahol a gidák egésznap hozzáférnek a takarmányhoz, de úgy, hogy nem tudnak belepiszkítani. Érdemes az abrakot legalább nekik ledarálni.
Mit jelent, hogy F1,R1, R2,
Az un. fajtaátalakító keresztezés különböző generációit jelzik ezek a jelek.
F1: Valamilyen anyakecskét a kialakítandó fajtáju bakkal pároztatnak. Az ebből születő utódok az F1-es generáció. A kívánt fajta vérhányada 50 %.
R1: Ha az F1 -es gödölyéket újból a kialakítandó fajtájú bakkal fedeztetik (de nem a saját apjukkal!) akkor kapjuk az R1-es generációt. Vérhányaduk 75 % .
R2: Az előzőhöz hasonlóan az R1-es gödölyéket újabb, de az eddigiekkel azonos fajtájú bakkal pároztatva kapjuk az R2 generációt. Vérhányaduk 87.5 %.
R3: Vérhányaduk 93.625 %. A gyakorlat jelenleg fajtatisztának tekinti, a további generációkban a vérhányad növekedése már nagyon csekély.
Igazság szerint ezeket az elnevezéseket azokra az állatokra lehet használni, amelyek az ilyen átalaktó keresztezéseket végző törzstenyészetekben születtek, és az apa mindíg fajtatiszta volt.