Szabad-e a gidát az ellés után átvinni másik helyre?
Az utóbbi napokban néhány ismerősöm tette fel ezt a kérdést. Röviden csak azt mondanám, hogy csak az anya tudtával. Ugyanis arra panaszkodtak, hogy az ellés után másik helyre átvitt gidát vagy gidákat az anya elhagyta. A frissen ellett állat ugyanis ott keresi a kölykét ahol az megszületett. Ha máshová visszük és nem mutatjuk meg neki, nem fogja az új helyen keresni. A legjobb megoldás ha boxba rakjuk őket legalább 1 napra. Ez elég idő, hogy az anya is és a gidák is megtanulják, elfogadják egymást. Különösen fontos ez ha 3 pici van. Ha az ellés után szétszélednek, az anya nem fogja tudni követni őket, valamelyik biztosan elkallódik.
Az anglonúbiai fajta mennyire kényes ?
Erre a legtömörebben úgy válaszolhatnék, hogy amennyire egy intenzív fajta kényes szokott lenni. Sokan elsősorban arra gondolnak, hogy ez a fajta a hideget nem bírja. A kényessége nem ebben van. Persze nem szereti a hideget ,de a többi fajta sem érzi jól magát ha huzatos, vizes az istálló. A kifejezetten kemény fagyokat is elviseli, de csak akkor ha jol van takarmányozva. Ezzel vissza is jutottunk az elsö mondathoz. A núbiai mivel intenzív fajta, jo ellátást és tapasztalt gazdát igényel. Senki ne gondolja, hogy kiköti reggel az árokpartra, este meg fejhet 5-6 liter tejet.
Mit csináljak ha az elhagyott, újszülött gida kezd kihülni?
Sajnos néha előfordul, hogy az anya ellés után nem foglalkozik a gidájával. Ez télen nagy gond lehet, hiszen a vizes gida nagyon gyorsan lehülhet. A legjobb ha a gazda ellési időszakban minél több időt tölt az állatai közelében, de legalább óránként rájuk néz, és figyeli, hogy melyik ellik. Persze ez munkahely melett nem mindenhol megoldható, így előfordulhat hogy a gazda elárvult gidát nagyon rossz állapotban talál. Ha még él (amit esetleg csak a pupilla állapotáról láthatunk) akkor azonnal tegyük kellemes meleg vízbe. Dörzsöljük az oldalát és a hátát, hogy a vérkeringést fokozzuk és a felmelegedő apróságot magához térítsük. Ha már próbál kiabálni, tiltakozni kivehetjük a vizből (amit végig melegen kell tartani) és gyorsan betakarjuk, megszárítjuk-akár hajszárítóval is. Természetesen ezután meg kell itatni föccstejjel (lehetőleg az anyjáéval). Hogy az anya visszafogadja-e vagy nekünk kell cumiztatnunk az már egy másik kérdés-